Stavíme svépomocí pergolu


Zdědili jste po rodičích rekreační chatu na zajímavém místě a rádi byste jí uvedli do stavu, aby jí bylo možno obývat celoročně a mohli jste si tam pozvat návštěvu třeba na vánoční svátky? K rekonstrukci vnitřních prostor byste mohli připojit i výstavbu zahradní terasy a dřevěné pergoly. Ke vztyčení základní dřevěné konstrukce pro pergolu nepotřebujete žádné zvláštní dovednosti a vzdělání, postačí pouze zabudovat do země (zabetonovat) nebo přišroubovat ke stávající dlažbě kotevní šrouby a nosné trámy se pak spojí buď úhelníky, nebo vazbou, přičemž se ukotví k jedné ze svislých domovních stěn.

zahradní pergola

Pergoly mohou být zastřešené, například kanadským šindelem, anebo mohou zůstat otevřené, záleží na vašich požadavcích, zejména estetických, a také s ohledem na množství dopadajícího denního světla či přímých slunečních paprsků. K výstavbě trámové konstrukce a stropních latí budete potřebovat mimo jiné i vruty konstrukční. Vzhledem k tomu, že pergola je poměrně značně namáhána povětrnostními vlivy, a je vystavována různým extrémům, jako jsou přechody z deště do období sucha, tropická vedra a silné mrazy, vyplatí se vsadit na vruty z nerezové oceli. Pochopitelně nekorodují a na rozdíl od mosazi, která sice také nekoroduje, vykazují mnohem vyšší pevnost při mechanickém namáhání.

konstrukční vruty

Výhodou dřevěných pergol je zejména jejich vzhled, dokážou vytvořit na zahradách krásný dominantní stavební prvek a navíc velmi praktický, pro posezení s celou rodinou, i s vaší návštěvou. Smrkové, jedlové či borové dřevo, což bývá nejčastější konstrukční materiál, lze opatřit libovolnou barevnou lazurou a sladit jí s okolními stavbami či zelení a okrasnými dřevinami. V tomto směru doporučujeme volit raději kontrastní barvy lazury vůči okolí, aby pergola vynikla svou jedinečnou krásou, tedy například červenohnědý odstín „třešeň“ nebo „olše“, který se bude dobře vyjímat na svěže zeleném trávníku.