Přijatelná barva světla – jednou z podstatných kladných vlastností je teplota chromatičnosti. Sodíkové výbojky vyzařují příjemné oranžovo žluté světlo teplé barvy, které ve večerních hodinách navozuje poklidnou atmosféru a nenarušuje denní tělesný cyklus. Tam, kde se nešetrně experimentuje s chladnými odstíny LED diodových světel, mívají lidé zdravotní problémy související s nedostatkem spánku a negativně se tento vliv projevuje i na zvířatech.
Snadná demontáž, nízké nároky na údržbu – v případě defektu výbojky stačí nahradit ji za nový kus, není třeba měnit celý světelný zdroj, což bývá někdy problematické u LED diodových lamp.
Dlouhá životnost – je sice kratší než u LED diod, přesto dostačující a v propočtu s pořizovacími náklady jde stále o významného konkurenta nastupující generaci LED diodových reflektorů. Většina obcí i měst v Česku dosud nemá důvod provádět náročnou výměnu veřejného osvětlení za novou technologii, tento přechodový krok je velmi finančně náročný a návratnost investic se odhaduje na řadu let.
Kde všude se s nimi můžete setkat
Výrobní a montážní prostory – průmyslové objekty, pracoviště hutních, strojírenských, stavebních a zemědělských provozů jsou již desítky let vybavovány výkonnými svítidly osazenými výbojkami. Ty jsou nejčastěji sodíkové nebo halogenidové. Rtuťové výbojky se již téměř nevyskytují, byly nahrazeny právě dvěma zmiňovanými typy.
Sportoviště – na některých místech se s nimi setkáte i v oblasti sportu, i když tu dominují spíše halogenidové výbojky.
Parky, veřejná zeleň, lázeňské zóny, zkrátka všechna místa, kam lidé chodí odpočívat a relaxovat.
Dopravní tepny – železniční koridory včetně nástupišť, perónů a kolejišť na překladištích a nádražích. Dále silniční a dálniční tahy, křižovatky, nadjezdy, městské a obecní ulice v podobě veřejného osvětlení.