Kdyby se vás někdo zeptal, co je ve vaší domácnosti nejnebezpečnějšího, možná vás napadne přívod zemního plynu nebo propan-butanová bomba či svařovací tlakové láhve od autogenu. Jistě máte pravdu, ale nesmíme zapomenout i na skryté nebezpečí rozvodů elektrické energie.
Elektřinu nepostřehnete vašimi smysly
Největším úskalím elektrické energie v rozvodné síti je, že její přítomnost nezaregistrujete svými smysly. Není ani cítit, ani ji nelze nahmatat, není vidět a není slyšet a samozřejmě ani nemá žádnou chuť. Z tohoto důvodu je velmi nebezpečná tam, kde uniká mimo zabezpečené systémy. Jakmile se elektřina stane vaším pánem, je zle, protože je nevyzpytatelná a může vás kdykoli usmrtit.
Možná vám tato slova připadají jako otřepaná fráze, ovšem posuďte sami, zda má význam přivolat elektrikáře v Praze alespoň na občasnou revizní prohlídku:
Povolené kontakty v zásuvkách, rozvodných krabicích, vypínačích či spotřebičích – jakmile se povolí šroub například v zásuvce, a mezi šroubem, vodičem a stahovacím plíškem se vytvoří vůle, může tu poměrně snadno dojít k elektrickému výboji, podobně, jako např. u elektrické svářečky. Výboj pak dokáže zapálit hořlavé předměty v jeho blízkosti a vy tak můžete díky požáru přijít o střechu nad hlavou během několika hodin. A pokud jste zrovna mimo domov a nikdo zvenčí si požáru uvnitř vašeho domu včas nevšimne, než přijedou hasiči, bude už pozdě.
Skřípnutá prodlužovačka – pokládání prodlužovacích šňůr věnujte maximální pozornost a dbejte o to, aby se nikde neskříply nebo nezalomily např. do pravého či ostrého úhlu. Jakmile se poruší izolace, může rovněž dojít k vytvoření elektrického oblouku a k požáru. A navíc prodlužovací šňůra bývá nejčastěji tažená po zemi, např. mezi kobercem a stěnou, a máte-li ji třeba pod psacím stolem, kde se rádi pohybujete naboso, dotek vašeho bosého chodidla s obnaženým kabelem může být váš poslední v životě.