Znáte to, naštve vás šéf, nepovede se vám důležitá zkouška ve škole nebo jste se nepříjemně pohádali s partnerem. Jdete a koupíte si na nervy jeden nevinný karamelový dortík. Nebo naopak máte úspěšný den, povedla se vám prezentace před celým kolektivem a tak si skočíte za odměnu na hranolky a hamburger do fast foodu. Jednou za čas takové chování nevadí, ovšem problém nastává, když emoce zajídáte celkem pravidelně.
Věděli jste? K emočnímu jedení tíhnou více ženy
Proč to děláme?
Po konzumaci sladkých (čokoláda), tučných (hranolky) a nutričně nevyvážených potravin (chipsy) se v mozku aktivují centra, která přinesou pocit štěstí a radosti (může za to dopamin). Bohužel tyto pocity ale netrvají příliš dlouho.
Rychlý test, zda se vás týká emoční jedení? Upřímně si odpovězte na tyto otázky:
- jíte více, když jste ve stresu
- jíte, i když už se cítíte sytí
- jíte více, pokud se cítíte naštvaní, smutní, úzkostliví
- používáte jídlo jako odměnu
- máte pocit, že nejste schopni ovládnou co a kolik toho sníte
- jíte, abyste se cítili klidněji
Jak se emočního jedení zbavit?
1) zhodnoťte situaci
Zamyslete se nad tím co a kolik toho jíte? Je vaše strava pestrá, nevynecháváte jídla? Po čem sáhnete, když jste ve stresu? Od mala nás učí, že cítit se špatně/smutně je nežádoucí. Ale podle psychologů je lepší si emoce prožít, samy pak odejdou i bez tabulky čokolády.
2) naučte se rozlišovat skutečný hlad od toho emočního
Někdy to může být problém, ale časem to vypilujete a začnete rozeznávat emoční hlad od toho skutečného. Na druhou stranu se nenechte úplně vyhladovět. Po nutričně vyváženém jídle byste měli cítit hlad zhruba za 2-3 hodiny.
3) vytvořte si pravidelný režim
Zkuste, zda vám bude více vyhovovat jíst 5x denně včetně svačinek nebo 3x denně větší jídla. Dodržujte v tom režim a soustřeďte se na dostatečný příjem živin a pitný režim.
4) Hledejte balanc
Odpovězte si na otázky, jak jste na tom v práci, v partnerském vztahu a co je spouštěč negativních emocí? Pokud s něčím nejste spokojeni, pokuste se to změnit.
Co ještě pomůže:
- požádejte o podporu okolí
- vytvořte si nové návyky (zaměstnejte se jinak, než jídlem)
- věřte si
- jídla plánujte na celý týden a jezte z malých talířků